Usuwanie blizn

Jak powstają blizny?

Blizny są często źródłem wielu kompleksów, zwłaszcza gdy są widoczne na odsłoniętych częściach ciała. Pojawienie się laseroterapii i potwierdzona skuteczność w redukcji blizn, stała się wybawieniem dla wielu osób, które borykały się z tym problemem. Przyczyny powstania blizn są najczęściej mechaniczne – służą temu urazy, zabiegi operacyjne, zakłócenie procesu gojenia się rany, bo blizna to właśnie finalny etap gojenia. Wpływ na wygląd blizny i jej widoczność, ale także szybkość jej tworzenia, ma wpływ wiele czynników. Jedną z ważnych jest wiek – kolagen, którego jest znacznie więcej w organiźmie, gdy człowiek jest młodszy, znacząco wpływa na uelastycznienie blizn, a w efekcie często ich całkowity zanik. Im jesteśmy starsi kolagen i elastyna już nie tak chętnie wspomagają proces regeneracji – stąd na pomoc przychodzą zabiegi laserowe, które właśnie produkcję kolagenu i elastyny intensywnie stymulują. W SkinTech Clinic Otwock wykorzystujemy do tego laser Emerge, który frakcyjnie, w kontrolowany sposób, uszkadza wybrane komórki naskórka i skóry właściwej.

Laserowe usuwanie blizn w Otwocku w SkinTech Clinic

Zabieg laserowego usuwania blizn wykonywany jest w gabinecie medycyny estetycznej, wymaga konsultacji z doświadczonym kosmetologiem, aby dobrać odpowiednie parametry zabiegowe. Czasem konieczne jest skonsultowanie blizny również z lekarzem, aby wykluczyć obawy związane z gojeniem, albo wdrożyć odpowiednie maści lecznicze. Podczas zabiegu wiązki światła precyzyjnie skierowane są w głąb skóry, do tkanki podskórnej i skóry właściwej, powodując mikrouszkodzenia. Zachodzi tam reakcja fototermiczna, a znajdująca się w tkance woda ulega odparowaniu. W wyniku tego działania następuje uruchomienie naturalnych procesów odbudowy skóry i pobudzenie produkcji kolagenu. Zabieg laserowego usuwania blizn wymaga powtórzeń, a ich ilość uzależniona jest oczywiście od wielkości blizny, wieku i naturalnych predyspozycji. W SkinTech Clinic proponujemy pełne pakiety, które pozwalają w dobrej cenie możliwie jak najskuteczniej pozbyć się problemu. Po zabiegu skóra wokół usuwanej blizny może być spuchnięta i zaczerwieniona, ale w ciągu kilku obrzęk zniknie, możemy obserwować proces złuszczania. Warto w tym czasie stosować łagodne kremy nawilżające oraz pić duże ilości niegazowanej wody, co zapewni właściwy poziom nawilżania. W tym czasie nie zaleca się także wykonywania gorących kąpieli, korzystania z sauny i przebywania na słońcu, szczególnie z mocną ekspozycją na słońce. Nie wskazane jest w obszarze zabiegowym dodatkowe złuszczanie np. w postaci peelingów chemicznych. Przed wyjściem z domu należy stosować kremy z filtrami UV, gdyż po zabiegu skóra jest szczególnie wrażliwa i podatna na zaczerwienienia..Istotnym przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest ciąża i okres karmienia piersią, dalej przyjmowanie sterydów, antybiotyków, leków przeciwzakrzepowych, u osób cierpiących na choroby nowotworowe, czy choroby autoimmunologiczne.

Inne metody leczenia blizn

Szczególnym rodzajem blizn, dlatego, że najczęstszym i najbardziej uciążliwym, są blizny potrądzikowe. Pojawiają się na twarzy, czasem również plecach, ramionach, dekolcie. Wszędzie tam, gdzie trądzik występował, gdzie długo utrzymywał się stan zapalny. Oczywiście nie bez znaczenia jest fakt nieumiejętnego pozbywania się tzw. pryszczy, co ma charakter wtedy blizn mechanicznych. Dzisiejsza technologia wychodzi naprzeciw temu problemowi. W SkinTech Clinic do wygładzania blizn potrądzikowych stosujemy również najnowocześniejszą metodę mikroigłową – Dermapen 4.0. Pozwala ona kompleksowo przebudować strukturę skóry, wpływając na jej wygładzenie, likwidację również przebarwień pozapalnych. Najlepiej oczywiście łączyć różne metody, tak by zadziałać wielostopniowo. Niewątpliwe ogromną zaletą zabiegów usuwania blizn, różnymi metodami dostępnymi w naszej klinice, jest odmłodzenie skóry, jej rozświetlenie i wyrównanie kolorytu. Wszystkie zabiegi skupiają się na pobudzeniu włókien kolagenowych i zwiększeniu produkcji elastyny w miejscu uszkodzonej tkanki, można więc śmiało powiedzieć, że efekty uboczne pozytywnie zaskakują.

Zapraszamy na usuwanie blizn potrądzikowych, blizn poparzeniowych, czy powstałych na skutek operacji lub skaleczenia do SkinTech Clinic w Otwocku – zajmiemy się kompleksowo Twoim problemem.